Dlaczego coraz częściej zmagamy się z brakiem pracowników?
Coraz częściej słyszy się, że przedsiębiorcy nie mogą znaleźć odpowiedniego pracownika na dane stanowisko. Powodów jest wiele. Obecnie panuje rynek pracownika, co oznacza, że ma on wiele ofert pracy do wyboru, a przedsiębiorca musi spełnić również i jego warunki, aby zdecydował się na podjęcie pracy. Jak przedsiębiorcy mogą poradzić sobie z brakiem pracowników?
Brak pracowników do pracy – czym jest to spowodowane?
Oferty pracy Poznań – jest ich wiele. Na wolne stanowisko pracy czasami szuka się pracownika przez długi czas, a zdarza się, że nie można pozyskać odpowiedniego. Czym spowodowany jest brak pracowników na rynku? Na pewno faktem jest, że wiele osób wyjeżdża do pracy za granicę, gdzie można zarobić znacznie większe pieniądze niż w Polsce. Jak wiadomo najbardziej nad brakiem pracowników ubolewają przedsiębiorcy, którzy oferują pracę sezonową. Każdemu poszukującemu zatrudnienia zależy na stałym źródle dochodu przez cały rok, a także na dobrej umowie, najlepiej o pracę. Co w takim razie zrobić w przypadku braku pracowników? Z czyjej pomocy skorzystać?
Jak poradzić sobie z brakiem pracowników?
Co mogą zrobić przedsiębiorcy, którzy zmagają się z brakiem pracowników? Przede wszystkim warto postawić na pomoc zewnętrznych placówek – agencji pracy Gorzów czy powiatowych urzędów pracy. W tych miejscach każdy przedsiębiorca uzyska nie tylko pomoc w zdobyciu pracowników, ale również uzyskać pomoc związaną z formalnościami. Zarówno agencje zatrudnienia jak i PUP pomagają zatrudniać nie tylko pracowników z kraju, ale również i z zagranicy. Jest to czasami jedyne rozwiązanie.
Czy zatrudnienie obcokrajowca jest bezpieczne?
Wielu przedsiębiorców na początku ma wiele obaw przed zatrudnieniem osoby z zagranicy. Jednak okazuje się, że te obawy są bezpodstawne. Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie osób z zagranicy – wybór pada najczęściej na pracowników z Ukrainy. Zatrudniani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Najczęściej zatrudnia się ich w produkcji, przetwórstwie, gospodarstwach rolnych oraz punktach gastronomicznych.