Pellet drzewny – alternatywa dla węgla kamiennego!

Producent pelletu drzewnego

Trwający rok przyniósł wiele zawirowań na rynku opału w Polsce i w Europie. Ceny rosną z dnia na dzień, a część paliw jest niedostępna. Na szczęście do zimy pozostało trochę czasu, by zmienić sposób ogrzewania domu! Istnieje alternatywa dla węgla kamiennego lub oleju opałowego! Tworzą ją producenci pelletu drzewnego!

Jakie zalety ma pellet?

Producent pelletu drzewnego wytwarza go z trocin drewna, odpadów z tartaku lub kawałków drewna z upraw w tym celu prowadzonych. Co za tym idzie, pellet drzewny jest w pełni ekologicznym paliwem, które pochodzi ze źródeł odnawialnych. Tworzy się go poprzez suszenie i prasowanie kawałków drewna do formy granulatu, który ma wysokie parametry energetyczne podczas spalania. Wprowadza do atmosfery minimalne ilości zanieczyszczeń, a jego spalanie powoduje powstanie stosunkowo niewielkich ilości popiołu. Branża pelletu wciąż się rozwija i obecnie można nabyć paliwo od rzetelnych producentów pelletu drzewnego. 

Pellet ściółkowy

Czy każdy pellet jest dobry?

Kupując pellet drzewny lub pellet ściółkowy, warto wybrać producenta pelletu drzewnego, który może poszczycić się odpowiednimi certyfikatami. Mamy wtedy pewność, że pellet pochodzi z legalnej produkcji, jest oczyszczony, pochodzi z wartościowych kawałków drewna. Pozwoli to utrzymać piec w wieloletnim, sprawnym funkcjonowaniu, a spalanie pelletu będzie efektywne. Warto też zastanowić się, jaki rodzaj pelletu wybrać – pellet drzewny liściasty czy iglasty. Oba mają szereg zalet, są nieco odmienne. Pellet iglasty zawiera naturalnie występujące elementy żywicy, co podnosi jego kaloryczność, daje więc lepsze spalanie i więcej ciepła. Łatwiej jednak zanieczyszcza piec. Kompetentny producent pelletu drzewnego odpowiednio doradzi, jaki rodzaj wybrać w przypadku konkretnego domostwa. 

Dlaczego warto odwiedzić producenta pelletu drzewnego?

– jest to paliwo ekologiczne,

– gwarantuje niewielką produkcję popiołu,

– jest stosunkowo ekomicznym opałem,

– gwarantuje wysoką energetyczność wśród innych biomas.