Usługi CNC – co warto o nich wiedzieć?

Cięcie wodą

Usługi CNC to jedna z najnowocześniejszych i najdoskonalszych technologicznie metod obróbki metali, tworzyw sztucznych, drewna i innych materiałów. CNC to skrót od anglojęzycznego określenia “Computer Numerical Control” czyli sterowanie numeryczne komputerem. Właśnie dzięki temu, że obróbka jest prowadzona przez komputer, usługi CNC są bardzo dokładne i precyzyjne.

Dlaczego obróbka CNC staje się coraz powszechniejsza?

Korzyści płynące z usług CNC to przede wszystkim czas i koszty. Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu maszyn i narzędzi, praca jest wykonywana szybciej, a także z obniżeniem błędów, co przekłada się na dodatkowe koszty produkcji. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na inwestycje w nowoczesne maszyny CNC, gdyż dzięki nim mogą znacznie efektywniej pracować, co przyczynia się na zwiększenie zysków firmy. Również praca człowieka jest tutaj znacznie ograniczona. W takich miejscach pracy, które posiadają nowoczesne maszyny CNC pracuje znacznie mniej osób, niż w zakładach, które zajmują się tradycyjną obróbką metali i innych materiałów.

Jakie metody cięcia CNC można wykonać?

Jest wiele metod cięcia, które wykonać można za pomocą maszyn CNC. Zaliczamy do nich:

  • frezowanie CNC – polega na obróbce materiałów o płaskiej powierzchni. Często słyszmy o frezowanych frontach mebli i to właśnie ta metoda wykorzystywana jest do tego. Frezowanie wykonywane jest za pomocą frezarek CNC;
  • toczenie CNC – polega na obróbce materiałów w kształcie brył obrotowych. Obrabia się tą metodą nie tylko metale, ale również i inne materiały. Toczenie wykonuje się na tokarkach CNC.
Cięcie strumieniem wody

Każda metoda wykonywana na maszynach CNC charakteryzuje się ogromną precyzją i dokładnością. Wystarczy przełożyć projekt na komputer urządzenia, a obróbka zostanie wykonana przez urządzenie. Oczywiście istnieje wiele innych metod obróbki metali, do których z pewnością zaliczymy: cięcie wodą, cięcie plazmowe, obróbkę skrawaniem, spawanie, gięcie blach czy szlifowanie. Wykonanie każdej z obróbki wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu.