Dlaczego ziarnistość pilników jest tak ważna?

Bloczek polerski do paznokci

Jeśli sama korzystasz z pilniczków do paznokci lub bloczków polerskich, koniecznie dowiedz się, dlaczego powinno się zwracać uwagę na ziarnistość. Po przeczytaniu przygotowanie płytki paznokcia będzie dla ciebie proste i bezproblemowe. Więcej w dalszej części artykułu. Zapraszamy.

Jaki pilniczek?

Gradacja to inaczej ziarnistość pilników do paznokci. To właśnie jest podstawą, która pomoże dobrać odpowiednie akcesoria do pracy. Ziarnistość pilnika to tak naprawdę ilość ziarenek przypadających na 1cm2 pilnika. Pracę nad paznokciem należy zacząć od wysokiej ziarnistości, a kończyć o najmniejszej. Warto także pamiętać o tym, że nigdy nie polerujemy płytki paznokcia pilniczkiem! Do tego używamy tylko i wyłącznie bloczka polerskiego do paznokci.   

Ziarnistość pilników

  • Pilnik gruboziarnisty – gradacja: 80-100, służy do zdejmowania tipsów i innych materiałów z paznokcia.
  • Pilnik średnioziarnisty – gradacja: 100-180, do podstawowego piłowania paznokcia.
  • Pilnik drobnoziarnisty – 240-500, nadaje się do wygładzania naturalnej płytki paznokcia oraz ostatecznej obróbki żeli, akryli.
  • Polerka – 600-3000, wyrównuje powierzchnię, matowi, ale i nadaje blask płytce.
Pilniki do paznokci

Rodzaje pilników do paznokci

Najczęstszy podział pilniczków to: metalowe, papierowe, szklane. Są one najczęściej użytkowane przez kobiety, ale także mężczyźni dbają o swoje paznokcie za ich pomocą! Pierwszym omawianym rodzajem są metalowe, które możemy kojarzyć jeszcze z kosmetyczek naszych mam czy babć.  Obecnie są one odradzane, ponieważ badania dowiodły, że mogą niszczyć one paznokcie. Jeśli jednak macie twardą i grubą płytkę, spokojnie możecie używać pilników tego rodzaju.

Papier – jest najtańszym i najpopularniejszym rodzajem pilników. Trzeba go co jakiś czas wymieniać, ponieważ jest to raczej produkt z kategorii jednorazowych, czyli ma dość krótką żywotność. Zdecydowanie delikatniejszy niż pilnik metalowy, ale przy zbyt częstym stosowaniu również może prowadzić o rozdwajania się płytki.

Szkło – najczęściej jest drobnoziarniste. Służy przede wszystkim paznokciom naturalnym, czasem do delikatnej obróbce akryli, żeli i tipsów. Najbardziej łagodny, precyzyjny, nie zaziera płytki. Jest na tyle delikatny, że rzadko powoduje uszkodzenie paznokci.