Suszenie trocin – po co to robić?
Bardzo często słyszy się o suszeniu trocin i ich dalszym wykorzystaniu. Trociny to odpad z obróbki drewna, które są produkowane w gigantycznych ilościach przez różnego rodzaju tartaki, stolarnie. Po co suszyć trociny i jak można je wykorzystać?
Suszenie trocin – co daje ten zabieg?
Trociny – jak i samo drewno – nigdy nie są w 100% suche. Jeśli mają być wykorzystane do dalszego wykorzystania, zazwyczaj muszą być wysuszone. Do czego można więc wykorzystać trociny i czy warto je suszyć? Poza drobniejszymi sposobami na wykorzystanie trocin, są one w Polsce wykorzystywane do tworzenia materiału opałowego, najczęściej w formie pelletu. Aby jednak uzyskać dobrej jakości pellet, trociny muszą być bardzo suche. Produkcją pelletu zajmują się profesjonalne firmy, które sprzedają gotowy produkt, co jednak ważne, pellet z powodzeniem wyprodukować można w przydomowej linii produkcyjnej. W przypadku tworzenia takiej linii, jednym z podstawowych urządzeń jest suszarnia do trocin. Wysuszone przez nią trociny w kolejnym etapie prasowane są pod wysokim ciśnieniem i zbijane w granulat o różnej frakcji. Co ważne, wartość opałowa pelletu jest niemal tak wysoka, jak wartość czystego drewna. Jest to również opał ekologiczny, ponieważ podczas jego spalania wytwarzanie jest zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, a popiół to materiał biologiczny, który można wykorzystać choćby do nawożenia roślin.
Biomasa paliwem idealnym?
Ostatnio często słyszy się o biomasie, która jest pożądanym materiałem opałowym. Ruchy proekologiczne oraz coraz gorsza sytuacja środowiska na Ziemi powodują, że świadomość konsumenta co do konieczności ochrony środowiska w każdym aspekcie życia jest zdecydowanie większa. Pellet wykonany z trocin, które poddane zostały suszeniu, to właśnie biomasa, która nie dość, że jest ekologiczna, to również ekonomiczna. Produkowanie biomasy w suszarni do trocin to rozwiązanie, dzięki któremu pozyskać można stosunkowo tani materiał grzewczy. W obecnych czasach pędzącej inflacji i problemów z gazem, posiadanie suszarni taśmowej lub innego typu suszarni do trocin może okazać się zbawienne.
Perfekcyjna linia produkcyjna pelletu? To możliwe!
Aby samodzielnie przygotować idealnej jakości pellet, warto skorzystać z rozwiązań, których używają zawodowi producenci i wybrać typ maszyn do przydomowej linii, które przygotują biomasę na najwyższym poziomie. Podstawowym elementem linii jest suszarnia do pelletu. Jeśli suszenie nie przebiegnie prawidłowo, nawet najlepsze maszyny na dalszym etapie nie wyprodukują pelletu pożądanej jakości. Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarni – suszarnia taśmowa i suszarnia bębnowa.
– suszarnia taśmowa – suszenie przebiega w niej w stosunkowo niskiej temperaturze, wymaga za to dużego przewietrzania masy drzewnej dzięki wentylatorom. Minusem tego typu suszarni jest konieczność przeprowadzania procesu w jak najlepszych warunkach zewnętrznych – im większa wilgotność powietrza, tym dłużej będzie trwał proces suszenia. Jest to jednak najbardziej popularna suszarnia. Suszarnie taśmowe wykorzystywane są w procesie powstawania pelletu zarówno w przydomowych liniach produkcyjnych, jak i w profesjonalnych zakładach.
– suszarnia bębnowa – w przeciwieństwie do suszarni taśmowej, w bębnie tworzy się odpowiednią wilgotność powietrza poprzez wykorzystanie gazów spalinowych, powietrze jest nośnikiem ciepła i transportuje surowiec.
O ile suszarnie bębnowe są nieco bardziej zmechanizowane, suszarnie taśmowe wiodą prym wśród suszarni do trocin. Są ekologiczne, pozwalają w prosty sposób dzięki wykorzystaniu panujących warunków bardzo szybko osuszyć trociny i wykorzystać je do stworzenia pelletu.